Sohbet Nedir

sohbet

Internet üzerinden Sohbet nedir ?

Sohbet Birden fazla kisinin herhangi bir internet sayfasi veya porogram araciligi ile birbirlerini görerek veya görmeyerek konusarak veya yazarak birlikte iletisime gecmeleridir.
Internet üzerinde insanlarin sohbet edebilecegi facebook gibi sosyal aglar, skaype gibi programlar daha popüler olmakla beraber, sistemi kullanmak isteyen kisilerin kayit olmasini gerektirir ve kisisel bilgilerine ihtiyac duyarlar.

Facebook gibi sosyal bir agda profili blunan bir kullanici bir baskasi ile sohbet edebilme sansina herzaman sahip degildir. FACEBOOK ÜZERINDE sesli, görüntülü ve yazili iletisim kurulabilir. Genel olarak insanlar tanidiklari kisiler ile sohbet eder ve kendi cevresindeki real sahislardan olusan bir arkadas grubu olustururlar. Bu belirli kisiler kendi aralarinda veya herkese acik olarak paylasim yaparlar. Facebook üzerinde yapilan paylasimlar yorum veya begeni olarak degerlendirmeye acilir. Deyim yerinde ise artik günümüzde Facebook sosyal agi sohbet, iletisim, söylesi amacini artik gecip, daha farkli bir amac ile daha bir cok gösteris vitrini haline gelmistir.

Sohbet amaci ile kullanilabilen, Skype ve whatsapp gibi programlar ise bilgisayar veya telefonlara yüklenmedikce, web üzerinde aktif bir web ortami bulunmayan sistemlerdir. Bu programlarda yine. sesli, görüntülü ve yazili karsilikli iletisim kurulabilir. Skype daha cok gönüntülü sesli sohbetler icin kullanilir, whatsapp ise bu özelligi yani sira daha cok mesajlasma amaci ile kullanilir.

IRC Sunucusu üzerinden sohbet.

Bir irc hosting üzerine kurulu sistemler üzerinden yapilan sohbetlerdir. Java applet, flash web applet gibi yazilimlar sayesinde kullanicilarin üye olmadan, kisisel bilgilerine ihtiyac duymadan sohbetfan.com gibi sohbet sitelerinde sohbet edebilme imkani saglayan sistemlerdir. Cep telefonu bilgisayar tablet gibi akilli cihazlar ile bu sunuculara baglanilabilir. Mobil sohbet sistemi sayesinde kullanicilar istedikleri zaman istedikleri yerden her an sohbete girebilirler. Mobil sohbet sistemi irc dünyasinin en yeni ve en güzel özelliklerinden birisidir. Bu sitelere yöneticiler sohbetin saygili ve seviyeli olmasini saglamak amaci ile, kullanicilara ceza verebilirler. Hic bir yönetici keyfi olarak ceza verme hakkina sahip olmasa da bazi sunucularda rules, site yöneticisinin kendi belirledigi kurallara göre yazilir.
Bu sistemler google arama motorunda, Sohbet, chat odaları gibi bir cok popüler kelimede karsimiza cikarlar.
Google arama motoru en kaliteli siteleri listeler. Ayni zamanda google arama motoru, bize http://www.sohbetfan.com olarak kalitenin yani sira bilgisayarlarimiza zarar vermeyecek sohbet sitelerini gösterir. Herhangi bir tehlike arz eden siteleri siralamadan göstermez.

internet üzerinden Sohbet nasil olur

Web üzerinde Sohbet odalarinda daha önce bir sohbet gecmisimizin bulunmadigi kisilere nezaket gösterilir.
Sohbet en samimi duygularla ve ictenlikle yapilmalidir.
Kimse kendini oldugundan farkli tanitmamali.
Bulundugumuz sitenin kurallarina göre hareket etmeliyiz.

Literatürde sohbet

Herhangi bir yazarın güncel vakalar icinden belirli bir konu ile alakali kendi gürüsünü, düşüncelerini fazla derinleştirmeden karşısındakilerle konuşuyormuş gibi anlattığı yazı türüdür. Bu tür icerikleri kitaplarda, gazetelerde ve dergilerde görebiliriz.

Türk dil kurumunda anlami söyledir. Arkadaşça, dostça karşılıklı konuşma, hasbihâl, sohbet..

Sohbet Örnegi:
Hoş görür olmak ne demektir? Hoş görür olmak, düşüncelere, Boş ver diye aldırış etmemek değildir. Böyle bir ilgisizlik insana yakışmaz. Hoş görür olmak, bize seslenen kimsenin söylediklerini bir takim ön yargılara dayanarak tartışmadan geri çevirmek değil, söylenenleri dikkatle dinleyip tarafsız bir görüşle inceledikten sonra yargıya varmaktır.
Başkasının düşüncelerini incelemeden neden geri çevirelim? Neden bu düşünceleri küçümsemeyle karşılayalım. Onları savunmak olanak dişi midir? Biraz olsun gerçek payı yok mudur bu sözlerde? Bize bunları söyleyen hiç mi kafa yormadı acaba?
İnsanların beğenileri birbirine uymaz. O belki kırmızıdan hoşlanır, siz yeşili seviyorsunuzdur. O belki Wagner’in müziğini beğeniyor, siz Mozart’ı yeğliyorsunuzdur.. Beğenileri sizinkine uymuyor diye, onu beğenisizlikle, kabalıkla mı suçlayacaksınız? Ona kızacak mısınız? Onun da sizin de beğendiğiniz şeyleri yansız olarak değerlendirmelisiniz.
İşte düşünce alanında da böyledir. Bütün düşünceleri ve varsayımları bize göre ve bazı yönleriyle savunmak olanağı vardır. Bunun için size seslenen kimsenin düşüncelerini öyle anlayıp dinlemeden geri çevirmeye kalkışmayınız. Onları inceleyiniz. Bakalım ne yenilikler bulacaksınız. Doğal olarak, bütün insanların düşüncelerinde olduğu gibi, iyi ve kötü yönler görecek, doğru ve yanlış noktalar bulacaksınız.
Öyleyse doğru bulduklarınızı açıkça belirtiniz, geri kalanları da güler yüzle tartışınız. Kanıtlarınızı ortaya koyunuz; fakat karşı tarafın kanıtlarını da dinleyiniz. Mantık kurallarına uyarak yargılayınız, duygularınıza kapılarak değil. Konuşma, tartışma alanında, bundan başka her türlü kural dürüstlüğe aykırıdır.
Raymond de Saint LAURENT

Deneme ve Sohbet arasındaki farklılıklar:
-Sohbette yazar okuyucuyla sohbet ediyormuş havası katarak daha etkili olmaya çalışırken bu durum denemede görülmez.

Bunun yani sira teevizyon ve radyo gibi medya araclari üzerinden de sohbet programlari yapilmaktadir. Bu tür yayinlarda Sunucu veya sunucular, konuk veya konuklar agirlanir, hos ve tatli sohbet amaclanir. Bu tür medya organlarinin sohbetlerini oradaki kisilerin kendileri icin degil dinleyiciye hitap etmek adina düzenlerler.

Dini sohbetler.

Bu tür sohbetler insanlara güzel ahlak ve dogru yolu göstermek amacli düzenlenir. En cok ramazan ayinda yapilir. normal zamanlarda bu tür sohbetler yine televizyon radyo veya bir grup insanin ayni ortama tesviki ile yapilir..