Nasıl sohbet etmeliyim

nasil sohbet ederim

Nasıl sohbet etmeliyim ?
İnternet ortamında Karşımızdaki kişilerle sohbet kurmak için ilk önce kendi kişiliğimizi ön plana çıkarmalıyız. Kendi karakterimizin dışında farklı bir kimlik sergilemeden olduğumuz gibi davranmalı kendi düşüncelerimizi çekinmeden belli etmeliyiz. Her zaman cesaret ve güven ile dürüstlükle yaklaşmalıyız.
Karşımızdaki insanı tanımak istiyorsak ilk önce kendimizi karşı tarafa tanıtmanın yollarına bakmalıyız.

Selam merhaba nerden vs. gibi diyalog başlangıçları kesinlikle yanlış olacaktır. Bu şekilde bir başlangıç ile ortaya çıkan görüntü, karşımızdaki insanlara bir arayış içinde olduğumuzu hissettireceği için farklı biri olmadığımız kanısını uyandıracaktır. Dolayısı ile herhangi bir sohbet ortamında ilk önce kendimizi hissettirmeliyiz.

Peki bunu nasıl yapacağız ?
Elbette biraz sabırlı olmalıyız.
Öyle üç beş dakikada kurulan iletişimlerden sağlıklı bir arkadaşlık beklemek pek mantıklı olmaz.
Sürekli takıldığımız bir yer chat ortami veya var ise, ilk önce kendimize karakterimize yakın bir rumuz seçmeli ve sürekli aynı kullanıcı adını kullanmalıyız.
Bu tür ortamlarda her zaman kaçan kovalanır bunu unutmayalım. Kovalamaya başladığımızda sürekli kaçacaklardır.
O yüzden kimseyi kovalamayalım.
Fazla dikkat çekmeye çalışmayalım. Taş yerinde ağırdır misali, selam vermeyi selam almayı bilelim. Kimseyi rahatsız etmeden, başkalarının kişisel haklarına özgürlüklerine inançlarına atıfta bulunmadan, dil din ırk söylemlerinden uzak durarak, insanlığın gerektirdiği güzel ahlak kurallarına itimat ile hangi yaşta olursak olalım olgunluğumuzdan ödün vermeyelim.
Burası sanal diyerek aman şöyle davransam ne olur yada böyle davransam ne olur gibi laubali davranışlardan uzak durmalıyız.

Özel sohbetmi ? Genel sohbetmi ?

Yeni olduğumuz bir ortamda özel sohbet etme ihtimalimiz her zaman vardır ama özel olarak yapılan muhabbetlerde kendimizi tanıtma ihtiyacı duyarız.
Karşımızdaki kişiler bizim genel sohbetimize hiç şahit olmamış ise, yaptığımız özel söyleşilerde karşımızdakine kendimizi ifade etmek daha zor olur.
Bu yüzden olabildiğince genel olarak takılmak daha avantajlı ve farklıdır.
Peki neden genel ?
Genel ortamlarda yaptığımız Sohbetlerde
Katıldığımız söyleşilerde izleniyoruz !
Emin olun izlemiyoruz.
Bir çok kişi geriye yaslanıp sohbet izlemeyi seviyor, takip ediyor ilgi duyabiliyor etkilenebiliyor veya sohbete katılma ihtiyacı duyabiliyor.
Bu yüzden genel üzerinde kalmak hep artı bir avantajdır. Genel üzerinde yapılan söyleşilerden sonra özele yönlenmek daha uygundur.
Şunu bilelim ki sanal diye adlandırdığımız bu ortam, kullanmayı bilen insanlar için muhteşem bir iletişim aracıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara baktığımızda evliliklerin yüzde 25 lik bir bölümü internet üzerinden sosyal siteler üzerinden yapılan tanışmalar ile gerçekleşmektedir.
Bir izdivaç proğramını olmadan bile burada sohbet eden birçok arkadaşımızın evlendiğini biliyor ve halen bu yolda ilerleyen ilişkilerden haberdar oluyoruz.
Herkes kendi yaşadığı hayatını ve çevresini kalbinin rengine boyar. Kalbimizi temiz tuttuğumuz sürece sevdiğimiz renkler içerisinde yaşarız.
Sonuç olarak düşündüğümüzde hayatta her zaman dürüstlük kazanır, kaybettim diyenlerde er yada geç dürüstlüklerinin mükafatını alırlar.